شماره تماس سراسری 90004001

تنوع‌بخشی به بازار صادراتی فرآورده‌های نفتی

زمان مطالعه: 4 دقیقه وزیر نفت گفت: وزارت نفت دولت سیزدهم بازاریابی برای یافتن مشتریان پایدار تازه محموله‌های نفت خام ایران را با همه ظرفیت‌ انجام داده است و این تنوع‌بخشی روز به روز در همه فرآورده‌ها ادامه دارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی شامگاه شنبه (۲۸ اسفندماه) در آستانه سالروز ...

4 دقیقه
0 دیدگاه
تجارت گستر پرگاس
زمان مطالعه: 4 دقیقه

وزیر نفت گفت: وزارت نفت دولت سیزدهم بازاریابی برای یافتن مشتریان پایدار تازه محموله‌های نفت خام ایران را با همه ظرفیت‌ انجام داده است و این تنوع‌بخشی روز به روز در همه فرآورده‌ها ادامه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی شامگاه شنبه (۲۸ اسفندماه) در آستانه سالروز ملی شدن صنعت نفت در برنامه تلویزیونی «گفت‌وگوی ویژه خبری» در گفت‌وگویی با عنوان «صنعت نفت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تا تکمیل زنجیره ارزش» ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، فرا رسیدن سال نو شمسی و ملی شدن صنعت نفت به هموطنان و کارکنان صنعت نفت، مهمترین اقدام‌ها و برنامه‌های آینده وزارت نفت دولت سیزدهم را تشریح کرد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شما برای ایام نوروز به کجا سفر می‌کنید، گفت: نوروز امسال با توجه به نخستین سال به‌عهده گرفتن مسئولیت وزارت نفت، در تکاپو هستیم برنامه‌ها اجرا شود، چهارشنبه هفته جاری در نوروز ۱۴۰۱ هم نشست هیئت دولت برگزار خواهد شد، نوروز امسال در پی کاهش شیوع ویروس کرونا و به‌دنبال آن افزایش سفرهای نوروزی، برای مدیریت تأمین و توزیع سوخت در خدمت هموطنان عزیز هستیم.

وزیر نفت درباره اینکه چه مقدار از هدف غربی‌ها در به صفر رساندن فروش نفت ایران با فشار حداکثری تحریم‌ها محقق شد، ادامه داد: در ۲۹ اسفند سال ۱۳۲۹ شمسی که صنعت نفت ملی شد، شماری قراردادهای امتیازی از جمله انگلیسی‌ها کل زنجیره اکتشاف و بهره‌برداری را در دست داشتند و بخش عمده‌ای از نفت و گاز مخازن کشور را  برداشت می‌کردند و مقداری ناچیز سهم ایران بود.

اوجی افزود: با ملی شدن صنعت نفت چنین قراردادهایی ملغی شد اما در بحث اکتشاف، تولید و توسعه بازهم مستشاران خارجی حضور داشتند، اما خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ این باور در کارکنان و متخصصان صنعت نفت ایجاد شد که قادر هستیم به‌طور کامل  در این صنعت خودکفا شویم.

عزم جزم وزارت نفت برای افزایش صادرات

وی تأکید کرد: امروز ظرفیت تولید گاز طبیعی کشور نزدیک به یک میلیارد مترمکعب و ظرفیت تولید نفت خام ایران نزدیک به ۳ میلیون و ۸۰۰ تا ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه است و خوشبختانه همه آن از سوی متخصصان، کارکنان و شرکت‌های توانمند داخلی انجام می‌شود.

وزیر نفت به عزم جزم وزارت نفت دولت سیزدهم در بحث صادرات اشاره و تصریح کرد: به‌دنبال برنامه‌ریزی‌ها و مطالعات خوبی که انجام شده است و با استفاده از همه ظرفیت‌ها، چه در دوران جنگ که فشارهای دشمن برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران ناموفق بودند و چه در این دوران که به قول خودشان تحریم‌های فلج‌کننده را آغاز کردند، به همت کارکنان وزارت نفت و دیگر دستگاه‌ها و حتی نیروهای مسلح که بسیار کمک بودند، صادرات نفت خام ایران افزایش یافت.

اوجی ادامه داد: چند وقت پیش هم با برادران عزیزم در نیروهای مسلح به‌ویژه سپاه و نیروی دریایی مطرح کردم که بحث بازاریابی، خرید، فروش و امضای قراردادهای نفت و گاز و میعانات گازی تمام و کمال به‌عهده ما و بحث امنیت دریا و رساندن نفتکش‌ها به مقاصد به‌عهده شما باشد که الحق و الانصاف این نیروها به‌خوبی ظاهر شدند و دشمن را مأیوس و ناامید کردند.

بازاریابی مشتریان جدید

وی با اشاره به بررسی و مطالعات وزارت نفت برای بازاریابی مشتریان تازه اظهار کرد: در این زمینه از همه ظرفیت‌های داخل و خارج استفاده کردیم و تنوعی هم به قراردادهایمان دادیم.

وزیر نفت با بیان اینکه این مشتریان پایدار هستند، گفت: تاحدودی می‌توان گفت از آنجا که این مشتریان خود صاحب پالایشگاه هستند، فروش به آنها مستمر است، این بازار خوشبختانه روزبه روز همچنان به تنوع خود در همه محصولات از صادرات نفت خام، میعانات گازی گرفته تا فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی ادامه می‌دهد.

اوجی ادامه داد: وصول درآمدهای حاصل از فروش نفت خام، میعانات گازی، صادرات گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی نسبت به پارسال (۱۳۹۹) ۲.۵ برابر شده و خالص گاز طبیعی صادراتی هم بیش از پارسال بوده است.

وی با تأکید بر اینکه ما همچنان از نظر حجمی نسبت به پارسال افزایش صادرات داشته‌ایم که رقم آن خیره‌کننده است، افزود: افزایش قیمت‌های جهانی هم به افزایش درآمدهای نفتی کمک کرد.

بسیج عمومی در مدیریت حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت

وزیر نفت در زمینه مدیریت حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در سال ۱۴۰۰ گفت: این موضوع نخست به لطف الهی، دوم حمایت و صبوری مردم و اعتمادشان به مسئولان نظام و خادمان خود در وزارت نفت و سوم تلاش همکاران‌مان مدیریت شد، جا دارد در اینجا افزون بر کارکنان صنعت نفت در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، از همکارانمان در شرکت‌های ملی نفت، گاز و حتی ملی صنایع پتروشیمی که در این زمینه بسیار همراهی کردند، قدردانی کنم.

اوجی با اشاره به اینکه در مدیریت این موضوع نوعی بسیج عمومی رخ داد، ادامه داد: از اطلاع‌رسانی صداوسیما و هماهنگی مجموعه روابط عمومی‌های شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت هم قدردانی می‌کنم.

وی گفت: در همان ساعات نخست این حادثه نزدیک به ۴۲۰۰ جایگاه عرضه سوخت در سراسر کشور به‌طور کامل از سرویس خارج شد و لازم بود برای عملیاتی شدن جایگاه‌ها، همکاران تک به تک در هر یک از جایگاه‌های عرضه حاضر شوند و پمپ‌ها را از شبکه سامانه هوشمند سوخت خارج و به‌صورت دستی فعال کنند.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه برخی همکارانم در آن روزها دو تا سه شبانه‌روز نخوابیدند، اظهار کرد: خوشبختانه با همت همکاران، ظرف چند روز نخست بیشتر جایگاه‌های عرضه به شبکه سوخت‌رسانی متصل و پس از آن به مرور جایگاه‌ها به شبکه هوشمند سوخت وصل شدند، در همان چند روز نخست هم هموطنان دچار مشکل و چالش جدی نشدند و عملیاتی شدن هر جایگاه به‌سرعت اطلاع‌رسانی می‌شد.

به گفته اوجی، خوشبختانه دشمن در این باره ناامید شد زیرا برنامه داشت که اتفاق‌های بدتر از آبان ۹۸ را رقم زند که به لطف الهی و تلاش همکارانم و دستگاه‌ها و صبوری مردم این موضوع به خوبی مدیریت و حل و فصل شد.

ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی با توسعه پتروپالایشگاه‌ها

وی با بیان اینکه بحث خام‌فروشی در دو شاخه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها مطرح می‌شود، اظهار کرد: در پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها، ظرفیت کنونی پالایش کشور روزانه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه است که صرف تولید فرآورده‌هایی نظیر نفت‌گاز، بنزین، نفت سفید و … می‌شود، اما با توجه به روند مصرف در کشور، پیش‌بینی ما این است که باید ظرفیت پالایش افزایش یابد، از این رو موضوع بحث امنیت انرژی است، اما این نگاه که برای تولید سوخت در کشور پالایشگاه بسازیم در وزارت نفت تغییر کرده است و ما امروز پالایشگاه‌ها را به پتروپالایشگاه تبدیل کرده‌ایم تا افزون بر تضمین امنیت تأمین سوخت و انرژی، محصولات تولیدی به‌عنوان خوراک صنایع پتروشیمی تبدیل به ارزش افزوده شود.